Home > Koleje > Rodzaje pociągów

Rodzaje pociągów

///
Komentarze są wyłączone

Pociąg towarowy: zasadniczo jest to każdy pociąg, który nie przewozi pasażerów. Jego wagony mogą być wykorzystywane do przechowywania szerokiej gamy surowców, od ciał stałych po ciecze i gazy. Większa część światowej sieci kolejowej jest wykorzystywana do celów przemysłowych.

Pociągi międzymiastowe: pociągi transportu publicznego, budowane głównie dla bezpiecznego i szybkiego transportu, zarówno lądowego jak i podziemnego.

Jaka jest różnica między biletami Eurail i Interrail?

Pociągi wysokich prędkości: specjalnie wyprodukowane pociągi dużych prędkości o uproszczonej konstrukcji, oferujące możliwie najmniejszy opór powietrza. Pociągi produkowane w tej technologii mogą osiągać prędkości do 300 km/h.

Pociągi krótkodystansowe i dalekobieżne są często używane do podróży między miastami i krajami, wyposażone w wagony sypialne, jadalne i wszystko, co potrzebne jest do obsługi pasażerów w dłuższych podróżach.

Powolne i elektryczne pociągi transportu publicznego używane prawie wyłącznie w bardzo zatłoczonych obszarach miejskich.

Pociągi górnicze: specjalne rodzaje pociągów używanych do podziemnego wydobycia skał i węgla. Są one trwałe, małe i zdolne do transportu towarów w bardzo nieprzyjaznych i trudnych warunkach.