Jazda pociągiem może być wspaniałym sposobem na podróżowanie. Warto jednak w jej trakcie zadbać o swe bezpieczeństwo pamiętając, że pociąg jest nie tylko jednym z najpowszechniejszych środków transportu, ale też miejscem przyciągającym drobnych złodziejaszków. Jak bezpiecznie podróżować pociągiem?
Szczególną uwagę należy zachować w tych pociągach, które kursują w nocy. Choć najbardziej ryzykowne są połączenia międzynarodowe, również w kraju, przy dłuższych trasach, mogą wystąpić nieprzyjemne i groźne sytuacje. Szczególnie dużym problemem są tu wyspecjalizowane grupy złodziei, które czyhają na mniej ostrożnych pasażerów.
Aby uchronić się przed ich działalnością, warto wpoić sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa i konsekwentnie ich przestrzegać.
Choć bywa to czasem trudne, w pociągu lepiej zrezygnować ze snu. Na taki luksus można pozwolić sobie tylko wtedy, gdy w przedziale znajdują się zaufane osoby. Zajmując miejsce w przedziale lepiej też zrezygnować z zasłaniania firanek – bez nich wnętrze przedziału jest lepiej widoczne z korytarza, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo pasażera. Dokumenty i pieniądze należy trzymać przy sobie, warto też skorzystać z możliwości zamknięcia przedziału na zamek.
Oprócz nocnych przejazdów niebezpiecznym momentem jest chwila wysiadania z pociągu na większych stacjach – szczególnie nad ranem. Większość pasażerów jest wtedy jeszcze zaspana lub zmęczona nocnym przejazdem, zaś ich czujność znacznie spada. Zamieszanie i pośpiech związany z wysiadaniem z pociągu połączony z pewną ospałością pasażerów daje zaś złodziejom szerokie pole do popisu. Warto też zachować szczególną uwagę podczas wsiadania do pociągu, zwłaszcza gdy pojawia się zjawisko „sztucznego tłoku”. Wiele osób, zaabsorbowanych poszukiwaniem wygodnego miejsca w pociągu, nie zwraca w tym momencie większej uwagi na złodziei, czyhających na podręczne bagaże podróżnych.
Bezpieczeństwo w pociągu można zapewnić sobie również dzięki zajmowaniu odpowiedniego miejsca w tym środku komunikacji. Jak wynika z policyjnych oraz kolejowych statystyk najbezpieczniejsze są miejsca znajdujące się w środku składu. Dotyczy to w szczególności dość częstych wypadków na torach. Wagony znajdujące się z przodu są bardziej narażone na zderzenie, te znajdujące się z tyłu mogą zaś łatwiej wypaść z torów. Środkowe wagony w razie katastrofy kolejowej są zazwyczaj najmniej poszkodowane.
Czasami się zastanawiam dlaczego nie ma pasów w przedziałach…ktoś wie??