Poręba Żegoty to ciekawa wieś, do której w czasie wycieczki w rejonie Alwerni z pewnością warto zajrzeć. Jakie atrakcje czekają tutaj na gości? Na co warto zwrócić uwagę podczas wędrówki po tej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej?
Poręba Żegoty to ciekawa miejscowość, której nazwa pojawia się już w dokumentach z XIV wieku. Wiadomo, że już w początkach tego stulecia istniała tu samodzielna parafia. Dziś w miejscu drewnianego kościółka można zobaczyć piękną świątynię z połowy XVIII wieku, której fundatorem był Franciszek Szwarcenberg-Czerny. Warto tu podkreślić silne związku, występujące między właścicielami Poręby Żegoty a rozwijającą się w sąsiedztwie osadą przyklasztorną, znaną dziś doskonale jako Alwernia. Właściciele Poręby byli również fundatorami i dobrodziejami tamtejszego klasztoru, a ich działalność miała istotny wpływ na rozwój nowego miasta.
Do dziś o panach Poręby przypominają nam cenne, choć nieco podniszczone zabytki. Na co warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki? Jednym z ciekawszych obiektów jest tu rozległy park, na terenie którego znajdują się ruiny pałacu Szembeków z XVIII stulecia. Na terenie parku zachowało się również rodzinne mauzoleum Szembeków, zbudowane w latach 20-tych XX wieku według projektu Stryjeńskiego. W samym centrum wsi zachował się interesujący zabytek architektury sakralnej. To kościół parafialny pw. św. Marcina i Małgorzaty. Pochodzi on z lat 60-tych XVIII wieku i jest ciekawym przykładem stylu barokowego w małopolskiej architekturze sakralnej.
Przepiękne zabytki możesz też podziwiać w Łańcucie – sprawdź je na stronie https://www.infolancut.pl.
W kościelnym wnętrzu nie brak ciekawych dekoracji wykonanych z czarnego marmuru dębnickiego oraz dzieł sztuki, które na przełomie XIX i XX wieku przeniesiono tu z katedry na Wawelu. W kościele tym warto zwrócić również uwagę na ciekawe obrazy, namalowane przez Wojciecha Eliasza oraz Michała Stachowicza. Całość robi ogromne wrażenie, warto zatem tak zaplanować trasę swej wycieczki, by znaleźć czas na odwiedzenie tego miejsca.