Pogórze Przemyskie to malownicza kraina, znana z pięknych widoków i dzikiej przyrody. Kto chce odpocząć od tłumów, poszerzyć swoją wiedzę historyczną i przyrodniczą, ten z pewnością doceni wycieczki po tej części Podkarpacia. A gdzie warto się wybrać?
O Pogórzu Przemyskim
Pogórze Przemyskie to przede wszystkim piękna dolina Wiaru. Ten dopływ Sanu zachwyca górskim i dzikim charakterem, a w jego dolinie nie brak ciekawych miejscowości. Warto wybrać się do źródeł Wiaru. Znajdują się one w rejonie wsi Jureczkowa, na stokach Brańcowej. Tu, na granicy Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Turczańskich, można podziwiać bogaty świat flory, a w czystych wodach Wiaru – wiele gatunków ryb i bezkręgowców. Innym szczytem, któremu warto poświęcić czas w trakcie wycieczki po terenie Pogórza Przemyskiego, jest Suchy Obycz. To najwyższy szczyt Pogórza Przemyskiego, który wznosi się w pobliżu słynnego Arłamowa. O Arłamowie więcej dowiemy się na portalu www.epodkarpacie.com. Miłośników pięknych widoków oczaruje też taras widokowy Cisowa, znajdujący się w rejonie Birczy.
Piękne krajobrazy, ale i zabytki
Pogórze Przemyskie to nie tylko piękne wzniesienia, ale i cenne zabytki. Tym najważniejszym jest sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Miejscowość ta przyciąga kapliczkami, malowniczo rozmieszczonymi na wzgórzach nad doliną Wiaru, oraz małomiasteczkową, drewnianą zabudową. Innym, bardzo ważnym zabytkiem na terenie Pogórza Przemyskiego, jest zamek w Krasiczynie. To jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce, której nie można pominąć. Wizyta na Pogórzy Przemyskim nie może się obejść bez zwiedzania Przemyśla – miasta znanego z pięknej architektury i ciekawych placówek muzealnych, oraz Posady Rybotyckiej, znanej z najstarszej murowanej cerkwi obronnej na ziemiach polskich. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że pobyt na terenie Pogórza Przemyskiego staje się wspaniałą przygodą, która na długo zapisze się w naszej pamięci.